Lilith kontra Éva – avagy a második feleség

A hétvégi női iskolában átbeszéltük Lilith történetét is, hiszen ennek ismerete fontos a nőiességünk tekintetében, hogy a teljes igazságot ismerjük és tudjuk. Ugyanakkor éppen az ő története gondolkodtatott el egy másik irányban.

Többségünk életében van egy nagy szerelem, aminek vége szakadt valamiért, s amit talán nem tudunk igazán sosem kiheverni. Ez többnyire ugyanígy van a férfiakkal is, csak ők kevésbé beszélnek a megélt érzéseikről, s nyilván senki nem akar úgy beszélni a másiknak a volt kapcsolatáról, mint az élete szerelméről, mert az a jelenlegi szerelmet csúnyán beárnyékolná. De attól ez még igaz és így van. Én sem szívesen hallanám természetesen egy kezdődő szerelemnél, hogyan ecseteli a másik a volt szerelem szenvedélyét és tüzét, de attól ez a történet még ott lebeg kettőnk között. Az övé is, és az enyém is. Mivel nő vagyok, ezért most női szemmel írok erről.

Lilith volt a legenda szerint Ádám életében az első nő, aki “engedetlensége” miatt kiűzetett a paradicsomból. Minden férfinak van egy minket megelőző szerelme, aki vagy önmagától, vagy a szeretett férfi által űzetett ki a boldogságukból. A tény, hogy ez megtörtént, önmagában még nem oldja fel az érzelmeket, s nehéz elkerülni, hogy bennünk ne ugyanazt a nőt keressék tudattalanul, csak éppen működőképesen. “A második feleség” (Éva) mindig megengedőbb, támogatóbb és szeretetteljesebb akkor, ha az előző kapcsolat meg lett gyászolva, s megvannak azok a felismerések, amelyek a kapcsolatot a válás/szakítás szélére sodorták.

Az idő előrehaladtával nyilvánvalóvá válik számunkra, hogy nem lesz olyan kapcsolatunk, amiben nem előzött volna meg bennünket egy másik nő, mint ahogyan mi is megéltünk már több kapcsolatot. 🙂 Mégis, az előző szerelem árnyai ott lopakodnak körülöttünk és csak arra várnak, hogy egy sebezhető ponton eltaláljanak bennünket. S amikor ez megtörténik, minket is “száműznek” a paradicsomból, csak Ádám ez egyszer úgy dönt, hogy velünk tart. Megérkezünk a hétköznapok valóságába, ráébredünk a meztelenségünkre, a sebezhetőségünkre, bekapcsolnak a fájdalmaink a korábbi kapcsolatainkból, s sokszor azt érezzük, hogy egy láthatatlan képpel, ideállal kell versenyeznünk. Attól láthatatlan, hogy talán mindketten kerüljük a témát, talán akarjuk ismerni a történetet, de nem akarjuk tudni az érzéseket. Az első helyen akarunk lenni, de nem tudunk megérkezni oda, amíg nem tudjuk, hogy van-e számunkra első hely.

Sokan második feleségként élik le az életüket anélkül, hogy megérkeznének a TÁRS helyére. Ahhoz, hogy ez meg tudjon történni, magunkba kell olvasztanunk Lilith energiáját, ami az engedetlenség, az önzőség, stb.  és hosszan sorolhatnám még, de főleg azok a részeink, amelyek egyben az árnyékaink is. Csak akkor tudunk TÁRSSÁ lenni, ha megéljük magunkban azokat a női minőségeket, amelyeket elnyomni igyekszünk, s amelyek nagy valószínűséggel a párunk előző kapcsolatában is jelen voltak, s amelyek azóta feloldásra, megbocsátásra és gyógyulásra várnak. Az árnyak ellen nem küzdeni kell, hanem fénnyel megvilágítani azokat, mert így halványodnak, vagy tűnnek el végleg.

A férfiakban is sokszor ketté válik a szerető és a feleség fogalma, mint ahogyan bennünk nőkben is gyakran elágazik az út: szerelem vagy házasság (szerető vagy férj). De létezik a kettő együtt, csak nem úgy, ahogyan a gondolatok szintjén köt bennünket ez. Az egyensúly és a harmónia akkor tud megszületni, ha magunkban kiegyensúlyozzuk ezt a két részt. Ilyen módon Lilith többé nem az ellenségünk, ha bölcsek vagyunk, segít bennünket abban, hogy a kapcsolatunkat felemeljük.

Van benne kihívás? Nem kevés! A női egónk számos oktalan mintáját, elvárását és hitrendszerét kell ledarálnunk ahhoz, hogy megengedjük magunknak, hogy ne a második feleség legyünk, hanem felülemelkedve az idő lineáris vonalán, egyfajta “térbeli” gondolkodást sajátítsunk el, amelyben nincsenek előttünk és utánunk következők, nincs múlt és jövő, hanem a jelen teljessége van. Egy kör, amelyben sok minden benne van, de amiben nincsen hierarchia, nincsenek egymást követő (s ezzel megelőző, vagy háttérbe szorító) emberek, helyzetek.

Lilith nem az ellenségünk, hanem egy segítő az utunkon, hogy meg tudjuk élni a kapcsolatunkat a teljességben. Ádám és Éva csak akkor tud visszatérni a paradicsomba, ha Éva megérti Lilith működését és érzéseit, s nem elfedi azokat a jóságával és a szentségével, hanem utat enged magában neki. Így tud a kísértést hozó kígyó (a kundalíni vagy szexuális energia) újra felfelé áramolni, s az összeolvadásban gyönyört adni. Minden azon múlik, hogy merjük-e Lilithet segítségül hívni, vagy az ellenségünkként vagy vetélytársunkként kezeljük őt továbbra is.

Kammerer Edina Bliss

Szerzői és minden jog fenntartva. Megosztható változtatás nélkül, minden egyéb terjesztés engedélyköteles.

A cikk illusztrálásához a Shutterstock fotókönyvtár jogtiszta fényképét használtuk.        

www.blissragyogas.hu

Tovább a blogra »