Gyakran találkozom ezzel a kérdéssel, nagyon sok problémának a forrása az önszeretet hiánya, s amikor végre feltérképezzük, hogy honnan indult el az elakadás, jön a megdöbbentő felismerés: “hogyan csináljam? Hogyan szeressem magam?” Ez a visszatérő kérdés késztetett ennek a cikknek a megírására, hiszen talán neked is jól jön egy-két tanács ebben a témában.
1. Talán mások fontosabbak, mint te magadnak. Túl sok energiát és időt fektetsz az emberi kapcsolataidba, mindig mindenkivel kedves akarsz lenni, mindenkinek a kedvében akarsz járni. Fontosak az emberi kapcsolataink, de senki nem lehet fontosabb saját magunknál. Amikor más kedvében akarunk járni, általában a saját szükségleteinkről mondunk le. Találj egy olyan arany középutat, amikor magad mellett is döntesz, de másnak is örömöt okozol. Nem baj, ha nem szeret mindenki, és nem kell mindig kedvesnek lenned. Neked is lehet nehéz napod. 🙂
2. Mondj nemet! Az önszeretet hiánya legtöbbször abból fakad, hogy nem tudunk nemet mondani és emiatt olyan dolgokat megteszünk, elvállalunk, amelyek miatt később rosszul érezzük magunkat, s amelyekkel a legtöbb esetben egy csomó plusz feladatot és mérgelődni valót zúdítunk a saját nyakunkba. Tudjuk és ismerjük a határainkat, s a saját jóérzésünkön túl, ne vállaljunk el olyat, ami miatt nekünk kell feladnunk a jóllétünket. Ha valaki azzal próbálkozik, hogy “csak mi segíthetünk”, mindig azonnal mondjunk nemet, mert ez egy függőségi kapcsolat kezdete. Nélkülünk is minden probléma megoldódik, és vannak olyan helyzetek, amelyek a mi segítségünkkel. De ezeket szabadon válasszuk meg.
3. Őszintén mondd ki, hogy mit érzel. A legnagyobb probléma, hogy “nem akarunk megbántani másokat”, vagy “sajnálunk másokat”, ezért elhallgatjuk az érzéseinket. Ezzel persze sem neki, sem magunknak nem teszünk jót. Neki tudattalanul azt üzenjük, hogy ő sajnálatra méltó, hogy valójában azt gondoljuk róla, hogy “szegény”. Pedig, ha bizalmat és bátorítást sugárzunk valaki felé, vagy ezt kommunikáljuk le, hogy hiszünk benne, akkor hatalmas ajándékot adunk a másiknak. Ha valami kellemetlent kell kimondanunk, akkor is érdemes azt választani, hogy elkezdjünk beszélni, mert az igazság felszabadít.
4. Nincsen kudarc, csak visszajelzés. Sokszor attól félünk a legjobban, hogy kudarcot vallunk, és már eleve nem is kezdünk neki olyan dolognak, ami jó érzéssel töltene el bennünket, s ami miatt büszkék lehetnénk magunkra. De gondoljuk csak végig: mindannyian hibázunk, de ezek miatt a hibák miatt leszünk később okosabbak és tudunk majd jól dönteni. Ha valami nem sikerül elsőre, az nem biztos, hogy azt jelenti, hogy az adott dolognak nincs létjogosultsága, lehet, hogy arra tanít, hogy használjuk a kreativitásunkat és keressünk új utakat! Ha állandóan azzal vádoljuk magunkat, hogy “mindig kudarcot vallunk”, akkor már eleve elvárjuk magunktól ezt a viselkedést, és ezzel további sebeket okozunk magunknak az önszeretet kérdésében.
5. A kétség mindig az egó hangja. Dönts így, vagy úgy, de hozz döntést. Nem biztos, hogy mindig jó döntést fogsz hozni, de rengeteg időt és energiát megspórolsz magadnak azzal, ha nem bizonytalanítod el magad folyamatosan. Vannak olyan dolgok a világban, amelyeket otthon, a nappaliban ülve nem tudunk kitalálni, ezért az adott dolgot el kell mozdítanunk a tapasztalás irányába. Ha merünk döntéseket hozni és nem bánjuk meg azokat, akkor egy újabb lépést tettünk az önszeretet egyre ragyogóbb útján!
6. Alakítsd ki a pozitív hozzáállásodat! Azt láthatod a korábbi pontokból, hogy milyen ártalmas, ha folyamatosan vádolod magadat, ha bírálod magadat. Ehelyett inkább figyeld meg, hogy melyik dolgokban vagy jó, milyen jó tulajdonságaid vannak, milyen készségeid vannak, s ezek mentén kezdj el szeretettel és kedvességgel viszonyulni magadhoz. Fedezd fel, hogy mennyi csodálatos tulajdonságod van, s örülj ezeknek!
7. Én-idő fontossága. Hosszútávon csak úgy tudsz kellő önszeretet gyakorolni magad felé, ha felszabadítasz magadnak olyan énidőt, amiben magaddal foglalkozol csak, és olyan dolgot csinálsz, amitől jól érzed magad! Az én-idő fogja adni a legmélyebb jó érzéseket, a lelki békédet, mert tudod, hogy bármi is történjen veled, lesz időd szeretettel feldolgozni azt.
Ezek mind nagyon egyszerű dolgok, mégis rengeteget tudnak segíteni, ha megnyílunk arra, hogy merjünk változni és változtatni a korábbi szokásainkon. A cél az, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, otthon érezzük magunkat a lelki energiáinkban, s fejlesszük a személyiségünket. Ha elsajátítjuk ezeket az alapvető dolgokat, kapcsolódunk önvalónkkal és megnyílunk egy boldog életre. A boldogság nem egy folytonos állapot, amit ezentúl mindig fent tudunk tartani, de amikor megsebzettek vagyunk, vagy átélünk egy fájdalmat, tudni fogjuk, hogy merre induljunk majd tovább. Mert szeretjük magunkat és jól akarunk lenni!
Szerzői és minden jog fenntartva. Megosztható változtatás nélkül, minden egyéb terjesztés engedélyköteles.
A cikk illusztrálásához a Shutterstock fotókönyvtár jogtiszta fényképét használtuk.
Kommentek